Hopp til hovedinnholdet

Spørsmål og svar

Randi Cesilie Haugstad

MS-sykepleier

Bivirkninger ved Copaxone

Jeg opplever ubehagelige bivirkninger ved bruk av Copaxone, men føler ikke jeg blir tatt på alvor av MS-sykepleieren

Hei!
Jeg fikk diagnosen MS for 2.5 måned siden og har gått på Copaxone i snart 1.5 måned. Etter ca 2 uker på Copaxone begynte jeg å miste matlysten og har hatt diaré siden, noe som medfører at jeg blir ekstra sliten og taper vekt. Jeg prøvde å ta opp dette med MS-sykepleieren min på kontroll, men hun sa bare at det var uvanlige bivirkninger av Copaxone og at jeg måtte ta nye blodprøver fordi D-vit fortsatt var så lav og B-leukocytter var så høyt. Jeg snakket med henne i 4 minutter før hun sendte meg til blodprøvetaking og sa jeg burde fortsette på de til over sommeren. Det er vanskelig å vite hva som er grunnet MS-en og hva som skyldes medisinen, men sånn her kan jeg jo ikke ha det i lengden?

Fastlegen kan hjelpe

Hei
Takk for henvendelsen
Dette høres ikke helt greit ut. Det står beskrevet i felleskatalogen at en blant annet kan miste vekt, få sure oppstøt og plages med oppkast og litt problemer med å holde på avføringen. Alle disse tingene er beskrevet, men vi ser det sjelden. Vanligvis opplever både pasientene som bruker Copaxone og vi i helsevesenet at dette er en medisin som gir svært få plager. Det er jo ikke sikkert at det er Copaxone som forårsaker plagene dine, men det kan jo ikke utelukkes. Uansett, så skal du jo ikke miste vekt og hangle slik. Jeg foreslår da at du får en time hos fastlegen din, så kan dere snakke litt om dette med vekta, D-vitaminer og diare. Legen kan også kontakte nevrolog mens du er der, slik at de kan diskutere litt rundt Copaxonebehandlingen og da har du muligheter for å supplere samtalen.
Lykke til !

Vennlig hilsen

Randi Cesilie Haugstad
Spesialsykepleier

-

Lokallag

Developed by Aplia - Powered by eZ PublishPersonvern

Dette nettstedet bruker informasjonskapsler. Les mer om informasjonskapsler her. Ikke vis denne meldingen igjen.