Hopp til hovedinnholdet

Spørsmål og svar

Randi Cesilie Haugstad

MS-sykepleier

Hvordan kan jeg skille mellom MS og andre problemer?

Jeg ønsker å støtte samboeren min, men vet ikke om problemene hans skyldes MS eller tablettmisbruk.

Hei.
Jeg er samboer med en mann som i 2001 fikk påvist MS. Han har i alle år etterpå vært heldig og merket lite til sykdommen med unntak av små sjeldne attakk. Han har vært uføre siden diagnosen. For to år siden begynte han på skole. Dette var hovedsakelig for å ha noe å gjøre, og for å se om han greide det. Dette gikk veldig fint for ham fram til i høst. Da flyttet vi inn i ny bolig og denne krevde mye opp pussing som min samboer og jeg skulle gjøre. I november stoppet det helt opp. Han kom hjem fra skolen en dag og var "sykemeldt" resten av måneden. Han har også i desember og januar vært mye hjemme. Han sier det årsaken er at han i november hadde et nytt MS-atakk. Jeg vil så gjerne forstå og være der for han men det er vanskelig fordi han er tidligere alkoholiker og vært litt for glad i alle typer medisiner som gir "rus". Han sluttet å drikke for tre år siden og det er jeg veldig glad for. Men siden attakket hans i november har pillebruket eskalert. Han kan nå i løpet av en måned bruke 100 Imovane, 20 Vival, 20 Paralgin Forte, i tillegg til andre tabletter han har kjøpt på gaten. Han nekter for at han har et problem og påstår at MS er årsaken. Jeg sier at jeg ikke tror at tablettene hjelper mot det, men han vil ikke høre på meg og han nekter å oppsøke lege. Han var på MR i desember og har fått brev om at den var fin og ikke viste noen forandringer. Han er mye trøtt, er ustø, har problemer med diaré og angst. Men alt dette kan vel også skyldes tabletter? Jeg vet ikke min arme råd. Jeg vil jo gjerne støtte han og være der for han men jeg vet ikke om det er MS eller tablettene. Har dere noe råd til meg?

Kontakt fastlege eller nevrolog!

Takk for henvendelsen.
Dette var ikke lett å svare på. Det er jo supert at MR var fin, men av og til kan en få plager som ikke en kan finne igjen på MR, og dette bør han snakke med en lege om. Jeg foreslår at dere tar kontakt med den nevrologiske avdelingen der din mann tilhører, og få en rask time til nevrolog, da det høres ut som han er kommet i et negativt spor. Ser du sier han ikke vil til lege, men om han ikke vil til nevrolog, så kanskje fastlegen kan hjelpe han, og få andre medisiner som ikke har den vanedannende effekten. De medikamentene du skriver om er ikke alltid like gunstige og til hjelp ved MS-symptomer/-plager. Ved smerter, så er dette ofte smerter som går langs nervebanen, og kalles nevrogenesmerter. Her hjelper ikke Paralgin Forte. Det er helt andre typer medisiner som har en smertelindrende effekt på disse smertene, for eksempel medisiner som brukes bl.a. for epilepsi. Også sovemedisiner som Imovane, kan fint byttes ut med andre medikamenter som ikke gir den effekten som Imovane gir. Ved stort bruk av Paralgin Forte, Vival og sovemedisiner er det ikke uvanlig at en kan bli trøtt og utilpass. Jeg kan kun råde dere til å ta kontakt med fastlege og eller nevrolog, da dette er noe han trenger hjelp til å få orden på. Lykke til!

Vennlig hilsen

Randi Cesilie Haugstad
Spesialsykepleier

-

Lokallag

Developed by Aplia - Powered by eZ PublishPersonvern

Dette nettstedet bruker informasjonskapsler. Les mer om informasjonskapsler her. Ikke vis denne meldingen igjen.