Hjem / Aktuelt / Rammer de som trenger det mest

Rammer de som trenger det mest

Nedleggelse av N.K.S. Helsehus Akershus tar bort et livsviktig rehabiliteringstilbud for de med langt fremskreden MS.

N.K.S. Helsehus har etter bare to års drift i nye lokaler, måttet stenge. De har i nesten 60 år tilbudt spesialisert rehabilitering til personer med MS og andre nevrologiske tilstander. De har lagt ut følgende melding på sin Facebook-side:

Vi informerer herved om at dagens driftsavtale med Helse Sør-Øst RHF opphører den 31.12. 2025. Ledelsen og styret har ut ifra sterkt redusert pasientbelegg siden 2024, ikke funnet det økonomisk forsvarlig å vente på en evt beslutning i oktober om ny avtale om spesialisert rehabilitering fra 2026. For å sikre god avvikling av virksomheten har vi allerede nå tatt beslutningen om å ikke gå inn i ny avtale.
NKS Helsehus avvikler driften knyttet til vår rehabiliteringsavdeling fra 01.01.2026.

Reagerer kraftig

Generalsekretær i MS-forbundet Anne-Mette Øvrum reagerer på nedleggelsen.

- De begrunner nedleggelsen i færre antall henviste. Vi stiller spørsmål om hvordan det kunne skje? Blir ikke denne pasientgruppen prioritert og henvist til rehabilitering, eller er det manglende informasjon om tilbud til henvisende leger, spør Øvrum.

Bjarni Snær Dagbjartsson er en av dem som blir rammet av nedleggelsen. Han har nettopp kommet hjem fra opphold på N. K. S. Helsehus.

- Jeg er dypt bekymret på vegne av alle som lever med MS i dag, meg selv inkludert. Det er dramatisk det som skjer nå. Spesialisert rehabilitering vedlikeholder funksjon, og jeg har personlig fremgang under oppholdet. Ved å mestre deler av og oppgaver selv lengre, beholder jeg egen identitet.

Forventer kortere levetid

Bjarni mener det ikke finnes godt nok tilbud i kommunen for rehabilitering av personer med store hjelpebehov som han.

- Jeg er god til å bruke det lille overskuddet jeg har til trening på egenhånd sammen med assistanse, men det er ikke nok for å vedlikeholde i stor nok grad. Det er behov for god kompetanse på MS for best bruk av ressurser. Få uker med intensiv trening gir meg et godt funksjonsløft. For eksempel bedret sittebalanse letter min hverdag i svært stor grad. Det bidrar til at jeg kan sitte lengre, justere sittestilling mer selv og orke å kjøre lengre i bil.

Han påpeker at oppholdene på N.K. S. Helsehus også er viktig for å møte andre i samme situasjon.

- Det er en arena for å dele vanskelige ting med andre som forstår. Vi hjelper hverandre. Jeg mener at jeg kan forvente kortere levetid, større hjelpebehov i yngre alder og dårligere livskvalitet uten N. K. S. Helsehus, avslutter Bjarni.

Aktuelt