– Gullet ligger i de frivilliges innsats
Det slår Magne Wang Fredriksen fast. Han var generalsekretær fra 2020 til 2024, før det var han generalsekretær i Norges Parkinsonforbund i nesten 18 år. Forbundene hadde mange felles interessepolitiske saker.

Av Tove Midtbø
Magne Wang Fredriksen var en veldig synlig generalsekretær. Ikke bare ut til medlemmene i organisasjonen, men også i forhold til politikere, beslutningstakere og media. Fredriksen forteller at han hadde et ønske om å legge til rette for et enda tettere samarbeid mellom alle foreningene.
MS-forbundet består av 44 lokalforeninger og fem regioner. Han ønsket å jobbe tett med de tillitsvalgte.
- Jeg startet blant annet et innsamlingsarbeid for å skaffe midler til MS-saken, noe det var stor skepsis til i starten. Men det tok helt av! Plutselig var det mange tusen mennesker som var villige til å støtte MS-forbundet økonomisk, forteller Fredriksen.
Sterke opplevelser og store seire
Husker du et spesielt gledesøyeblikk fra tiden i MS-forbundet?
- Det har vært veldig, veldig mange. Jeg blir mest berørt over å være sammen med mennesker, det er sterkt når du møter noen som helt tilfeldig får en alvorlig sykdom som forandrer hele livet. Plutselig er muligheten for utdanning, jobb, økonomi, barn og familie helt endret.
En av de viktigste sakene i hans tid som generalsekretær har vært kampen for å få tilgang til stamcellebehandling i Norge.
- MS er en alvorlig sykdom, så dette har vært en stor sak som vi har kjempet hardt for.
MS-forbundet har jobbet i over 15 år for å gjøre stamcellebehandling tilgjengelig i Norge, og i fjor fikk Fredriksen æren av å overlevere 25.000 underskrifter til daværende leder av Helse – og omsorgskomiteen på Stortinget, Tone Wilhelmsen Trøen fra Høyre, med krav om tilgang på slik behandling. 16. juni 2025 ble det endelig bestemt, Beslutningsforum for Nye Metoder vedtok å innføre stamcellebehandling i Norge.
Det er ingen tvil om at det iherdige arbeidet som blant annet Fredriksen la ned i denne saken har hatt stor betydning. Det har vært et møysommelig arbeid, med å komme ut med informasjon, jobbe direkte mot politikere, vise til forskning og jobbe med opprop.
- Vi har vært veldig tydelige, og vi har brukt mediene bevisst for å få frem saken.
Som å skyte seg selv i foten!
Hva ville du sagt til helsemyndighetene nå i 2026?
- At det er svært uheldig å bygge ned det tverrfaglig spesialiserte rehabiliteringstilbudet til personer med MS. Han sikter til at de regionale helseforetakene vil kutte kostnader på rehabilitering, og at dette kan få store konsekvenser for tverrfaglig spesialisert rehabilitering for personer med MS. Dette er beslutninger som de ikke ser konsekvensene av, sier Fredriksen.
- Vi må ta på alvor at folk trenger gode fagfolk. Å prioritere bort dette er dårlig politikk, det er ubarmhjertig og det er å gjøre det motsatte av det pasientgruppen trenger, det er å beslutte noe mot bedre vitende. Man skyter seg selv i foten.
Det er ingen tvil om at engasjementet for MS-saken er like stort fremdeles, selv om Fredriksen nå er generalsekretær for LHL.
Fredriksen er veldig bevisst på at det er grasrota i organisasjonen som er drivkraften.
- Vi er ett lag: folka og organisasjonen. Folk fra hele landet, utrolig fine folk som stiller opp for å gjøre livet bedre for alle med MS. Det er alle dem som jobber i foreningene som gjør jobben, fordi de ønsker å gjøre noe for andre. Det er der magien skjer, avslutter en stolt Magne Wang Fredriksen.
Aktuelt

Speiderjenta som ble generalsekretær
Mona Enstad har levd og åndet for MS-saken siden hun tok over som generalsekretær i 2003. Hun ble i stillingen i nesten 18…

Den første generalsekretæren
Ved årtusenskiftet ble Arnt Holte ansatt som den første med tittelen generalsekretær i MS-forbundet. Det hadde vært mange i lederstolen på kort tid,…

En brytningstid for MS-forbundet
- Det har vært 60 år med viktig arbeid, nå fortsetter vi i en brytningstid for MS-forbundet, forteller dagens generalsekretær Anne-Mette Øvrum.
