Hjem / Aktuelt / Rimelig MS-medisin har like god effekt

Rimelig MS-medisin har like god effekt

Den norskledede studien OVERLORD-MS er nå publisert i New England Journal of Medicine. Studien viser at rituksimab har tilsvarende effekt som ocrelizumab på nydiagnostiserte MS-pasienter.

foto av øyvind torkildsen i laben sin

Den norskledede studien OVERLORD-MS er nå publisert i New England Journal of Medicine (NEJM).

NEJM er blant verdens mest anerkjente tidsskrifter innen klinisk medisin, og studien har allerede fått betydelig internasjonal oppmerksomhet.

Om OVERLORD-MS

Studien viser at det rimelige legemiddelet rituksimab har tilsvarende effekt som ocrelizumab, en av de mest effektive behandlingene for multippel sklerose.

Dette er den første randomiserte, dobbeltblinde studien som direkte sammenligner rituksimab og ocrelizumab hos pasienter med nydiagnostisert MS. Pasienter fra hele Norge og Sverige deltok, og ble fulgt i 2,5 år med kliniske undersøkelser og MR.

Dataene viser at rituksimab og Ocrevus begge har veldig god effekt mot MS-attakker og nye flekker på MR-bilder.

  • 121 av 132 personer som brukte rituksimab var helt anfallsfrie i studiens toårsperiode.
  • Kun 4 av 132 opplevde forverring (EDSS sykdomsprogresjon) av sin MS, mens 38 av 132 opplevde bedring.
  • Det er høy forekomst av infeksjoner (82%).

Forskningssenteret Neuro-SysMed ved Haukeland universitetssjukehus med professor Øyvind Torkildsen i spissen har ledet studien.

Tilgjengelig MS-behandling

Bruk av rituksimab sparer det norske helsevesenet for rundt 500 millioner kroner hver år. Bruk av rituksimab kan potensielt gjøre god MS-behandling tilgjengelig i lav- og mellominntektsland, der tilgangen til behandling er dårligere på grunn av høye kostnader.

World Health Organization Model List of Essential Medicines har inkludert rituksimab for behandling av MS på listen. At WHO inkluderer MS-medisinen på listen over essensielle medisiner er et viktig fremskritt, og er særlig betydningsfullt for land med dårlig økonomi.

Veien videre

Studien følges opp videre utover denne toårsperioden. Oppfølging i MS-registeret er viktig for å få langtidsdata på behandlingen.

Videre blir forskning på økt doseintervall viktig, særlig med tanke på å minske infeksjonsnivået. De som har vært med i OVERLORD har fått tilbud om å være med i en slik studie.

MS-forbundet gratulerer forskerne med publiseringen. Vi ønsker samtidig å takke alle som har deltatt i studien!

Aktuelt