Hopp til hovedinnholdet

MS-medisiner på WHOs liste

For første gang har verdens helseorganisasjon inkludert tre MS-medisiner på sin liste over livsviktige medisiner alle land skal ha tilgjengelig.

Det er medisinene kladribin, glatrirameracetat og rituksimab som nå er på listen. 

Listen inkluderer behandlinger som kan ha stor påvirkning på den globale folkehelsen, uten å velte helsebudsjettene til lav- og mellominntektsland. Frem til nå har ingen medisiner mot MS vært inkludert på listen. 

Det er MS International Federation (MSIF), paraplyorganisasjon for pasientorganisasjoner på MS-feltet som har vært i førersetet i arbeidet. Kjell-Morten Myhr, som også er overlege i nevrologi ved Haukeland universitetssjukehus og professor ved Universitetet i Bergen, har bidratt med innspill i arbeidet gjennom det norske MS-forbundet.

– Som et solidaritetsprinsipp er dette viktig. For norske pasienter er ikke dette veldig viktig, alle legemidlene er innført og i bruk her, men for MS-pasienter i land hvor legemidler ikke alltid er så tilgjengelige, er dette viktig, forteller Myhr til Dagens Medisin. 

Kilde: dagensmedisin.no 

Personvern Logg inn for webredaktører

Dette nettstedet bruker informasjonskapsler. Les mer om informasjonskapsler her. Ikke vis denne meldingen igjen.